Umění vnímat celek

steinkreis-flach

“Král nerozděluje, ale spojuje”.

V mém příspěvku na konferenci “Leadership for Life” jsem v květnu 2014 napsal:

„Lídr třetího stupně jedná, jako kdyby tady nebyl. To je mimochodem stará konfuciánská vlastnost „osvíceného císaře“ – že totiž panuje tak, že si toho nikdo nevšimne. Pokud chce něčeho dosáhnout, postupuje zcela odlišně, než „starý“ lídr, jež se odvážně a bez okolků vrhá vpřed. Nový lídr se nejprve dlouho dívá, neboť se chce dopídit toho, co to vlastně před ním je. Co se od něj žádá, co může udělat pro toho druhého nebo pro svět, co ho jeho okolí učí. Snaží se pochopit mechanismus nikoliv té které jednotlivé záležitosti či problému, ale dívá se do hloubky CELKU.

Nevlastní žádnou PRAVDU, která by byla všeobecná a která by platila pro všechny, ale zajímají ho všechny ty malé, dílčí pravdy lidí, zvířat a věcí v jeho okolí. Nachází se v permanentním údivu a úžasu nad jejich rozmanitostí. A po dlouhé době pozorování udělá svůj krok, který by vždy měl být ku prospěchu CELKU. A okamžitě se stáhne, aby zjistil, zdali se tento jeho záměr, tato jeho AKCE setká s přijetím ze strany Univerza.

To je i můj způsob, jak učit manažery a manažerky, stát se králi a královnami. Nejsem si ničím jistý. A neposkytuji návody. Pouze se dlouho dívám, poslouchám, zrcadlím a – jak to kdysi jeden z mých klientů nazval – trochu čaruji. Co jiného by také člověk od consultanta, který je také trochu šaman, meditátor, a který se dříve živil uměním, mohl čekat. Je mi velkým potěšením, že se moje práce již nemusí schovávat za „racionální” prezentace, že se nemusí spoléhat jen na řeč čísel, logiky a byznyzštiny. Jsem šťastný, že nalézám stále víc lidí, kteří svět vnímají podobně jako já – jako úžasné spojení mužského, tedy racionálního a ženského intuitivního a emocionálního principu.“